AKTUALNOŚCI >> To były przede wszystkim bardzo bezpieczne i udane pokazy lotnicze...

To były przede wszystkim bardzo bezpieczne i udane pokazy lotnicze – tak XV edycję AIR SHOW 2017 określił generał dywizji pilot Jan Śliwka I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podczas podsumowania AIR SHOW 2017, które odbyło się w klubie Aviator w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

W uroczystej gali uczestniczyli organizatorzy, partnerzy oraz przedstawiciele przemysłu. Wydarzenie było nie tylko okazją do podsumowania i wniosków z tegorocznej edycji pokazów, ale również była świetną okazją do złożenia podziękowań dla wszystkich, którzy przygotowywali XV edycję Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017, szczególnie dla dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego pułkownika pilota Wojciecha Pikuły oraz gospodarzy AIR SHOW, dowódcy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu pułkownika pilota Jana Skowronia i jego podwładnych - żołnierzy i pracowników jednostki.
Tegoroczne AIR SHOW 2017 organizowane było przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Miasto Radom, Porty Lotnicze Radom, Agencję Mienia Wojskowego, Fundację Inicjatyw Młodzieżowych i radomskie spółki miejskie. Imprezę wspierał przemysł: PGZ, Orlen, PAŻP, SAAB Defence and Security, LOT S.A., ITWL, Orbital ATK oraz WB Group.


***
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2017 to przede wszystkim święto lotnictwa. Największy event lotniczy w Polsce odbył się 26 i 27 sierpnia br. Motywem przewodnim była 85. rocznica brawurowego zwycięstwa Polaków – kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.
W tegorocznych pokazach wzięli udział lotnicy z 11 państw: Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii, Włoch, Niemiec, Holandii, Austrii, Ukrainy oraz Polski, którzy na radomskim niebie pojawili się z ponad 177 statkami powietrznymi – wojskowymi i cywilnymi. Gratką dla wielbicieli militariów była największa z dotychczasowych prezentowanych na AIR SHOW 2017 wystawa sprzętu wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, a także potencjału instytucji wojskowych i przemysłu obronnego. Polskim żołnierzom towarzyszyli sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii oraz Wielkiej Brytanii, którzy wchodzą w skład batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.
Grono ponad 170 tysięcy widzów przyciągnęły na radomskie lotnisko podniebne akrobacje zespołów: Biało-Czerwone Iskry oraz Orlik z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Miłośnicy lotnictwa obecni na pokazach mieli okazję podziwiać łotewski pilotów z zespołu Baltic Bees.
Nawiązując do myśli przewodniej pokazów przygotowano na cześć podniebnych bohaterów wystawę „Strefa Challenge 1932”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem nie tylko miłośników lotnictwa, ale dzięki swojej komiksowej formie przyciągnęło najmłodszych widzów, jak mówi stare powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
Podczas defilady powietrznej zaprezentowały się wszystkie statki powietrzne będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Niezwykłą atrakcją były przeloty amerykańskich bombowców strategicznych dalekiego zasięgu B52 i B1. Piloci biorący udział w pokazach dynamicznych zaprezentowali największy kunszt pilotażu solowego i zespołowego.
Przy realizacji pokazów zaangażowanych było ponad 1500 żołnierzy służb porządkowych i informacyjnych oraz sił policji, straży miejskiej i państwowej straży pożarnej oraz żandarmerii wojskowej, lekarzy i ratowników medycznych.

zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

‹‹ cofnij