AKTUALNOŚCI >> Midnight Hawks z Finlandii
Midnight Hawks

Midnight Hawks zespół akrobacyjny sił powietrznych Finlandii założony w 1997 roku w bazie wojskowej w Kauhavie. Zespół od początku wykorzystuje samoloty szkolne BAE Hawk które nie posiadają barw zespołu ponieważ samoloty na co dzień służą w Fińskich siłach powietrznych jako samoloty szkoleniowe. W przeddzień każdych pokazów na samolotach nanoszone są numery od 1 do 4 oraz 7 na samolocie awaryjnym.
Pokazy lotnicze formacji latających w Fińskich Siłach Powietrznych miały swój początek przed II wojną światową, kiedy to dziesięć dwupłatowców Gloster Gamecocks z Akademii Sił Powietrznych zaprezentowało swój program podczas pokazów lotniczych „Midnight Sun" w bazie lotniczej w Kauhava.
Po wojnie, Fińskie Siły Powietrzne kontynuowały ową tradycję, ubogacając swoje pokazy o kolejne statki powietrzne, takie jak Saab Safir, Fouga Magister, Valmet Vinka oraz BAe Hawk Mk 51. Wszyscy pilotujący owe statki powietrzne byli jednocześnie instruktorami Fińskiej Akademii Sił Powietrznych.
Świętując 90-lecie powstania, cztery szkoleniowe samoloty odrzutowe Hawk Mk.51 zaczęły brać udział nie tylko w pokazach lotniczych „Midnight Sun”, ale również w innych tego typu wydarzeniach w całej Finlandii. Podczas Międzynarodowych pokazów lotniczych w Oulu w 1997 roku zespół oficjalnie otrzymał swoją nazwę „Midnight Hawks” (pol. Jastrzębie Północy).
Zagraniczny debiut zespołu  miał miejsce 30 czerwca 2000 roku w Austrii.
W sezonie 2008 zespół akrobacyjny „Midnight Hawks” w celu urozmaicenia swoich występów wprowadził efektowne dymy wypuszczane ze specjalnych wsporników umocowanych na każdym ze skrzydeł. Ćwiczenia z użyciem dymów rozpoczęto 17 czerwca 2008 roku, a pierwsza prezentacja dla widzów miała miejsce trzy dni później w czasie pokazów „Midnight Sun”.

 

Midnight Hawks
‹‹ cofnij