PROGRAM >> Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła
fbczs

Z ogromną radością informujemy, że do grona uczestników Air Show Radom 2017 dołączyła Fundacja Biało - Czerwone Skrzydła, która na radomskim niebie zaprezentuje swój dotychczasowy dorobek. Fundacja za główny cel swojej działalności obrała sobie promocję lotnictwa polskiego oraz przywracanie do stanu lotnego samolotów zaprojektowanych, wyprodukowanych lub służących w polskim lotnictwie cywilnym i wojskowym. Dzięki wsparciu firmy LOTOS - Air BP Polska Sp. z o.o. w powietrzu zobaczymy aktualnie jedyny w Europie, cywilny, latający egzemplarz samolotu TS-11 Iskra bis D, który został odbudowany i przywrócony do stanu lotnego w 2014 r. Iskra to pierwszy polski samolot odrzutowy, zaprojektowany pod koniec lat 50. XX wieku przez zespół Tadeusza Sołtyka z przeznaczeniem do szkolenia pilotów wojskowych, zanim zasiądą w kabinie rasowego myśliwca. Produkcję maszyny zakończono w 1987 roku, jednak Iskry nadal są w użyciu w Siłach Powietrznych RP. Za sterami prezentowanego samolotu zasiądzie płk. rezerwy Tadeusz Zaworski posiadający olbrzymie doświadczenie w lotach na tym typie statku powietrznego, a który zaprezentuje możliwości maszyny w efektownych niskich przelotach oraz ekstremalnych figurach akrobacyjnych.

Kolejną atrakcją Fundacji będzie prezentacja w locie 3AT3 Formation Flying Team. W
zależności od potrzeb formację tworzą 3 lub 5 samoloty polskiej konstrukcji Aero AT-3 produkowane w zakładach w Mielcu. Te małe i lekkie, dwuosobowe maszyny turystyczno-treningowe służące do szkolenia i rekreacyjnego latania, w rękach doświadczonych pilotów są
zadziwiająco sprawnymi samolotami pokazowymi. Dzięki dużemu doświadczeniu i pomysłowości pilotów udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju pokaz lotniczy, w którym odległości między samolotami wynoszą często zaledwie 1-2 m!!!

Na deser, na stoisku Fundacji będzie można spotkać się i porozmawiać z pilotami, zobaczyć jak z bliska wygląda kabina samolotu odrzutowego TS-11 Iskra, będzie można usiąść w fotelu katapultowym oraz zajrzeć do środka legendarnego AN-2, najnowszego projektu Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

Serdecznie zapraszamy!!!


Tekst i zdjęcia: Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła
fbczs
‹‹ cofnij