STREFA WIDZA >> PORADNIK WIDZA
airshow2017

PORADNIK WIDZA

Niezależnie od tego czy jest to Twoje pierwsze, czy może setne AIR SHOW, poniższy Poradnik Widza może Ci się przydać. Wiemy, mamy doświadczenie!!

 

WSKAZÓWKI:

 • pij dużo, dużo wody. Wszelkie inne płyny również będą odpowiednie, ale woda jest niezawodna! Pamiętaj o nawodnieniu!
 • pożywne śniadanie w domu a do plecaka - kilka małych przekąsek. Głód często dopada nas niespodziewanie a do punktu gastronomicznego albo daleko albo kolejka. A jak człowiek głodny, to zły.
 • weź okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania z wysokim filtrem i koniecznie, ale to koniecznie nakrycie głowy! Będziesz zaskoczony jak dużo przespacerowałeś w słońcu podczas AIR SHOW. Nawet przez chmury słońce operuje i opala a lotniskowa otwarta przestrzeń tylko służy stopniowemu nabieraniu “kolorku”, dobrze jednak jeśli kontrolujesz odcień nabywanego brązu. Będą oczywiście namioty, będzie ulubiony przez wielu cień wielkich transportowców na wystawie statycznej, ale mimo wszystko bądź przygotowany.
 • wygodne buty to podstawa! Lekkie i przewiewne sprawdzą się najlepiej w przypadku lotniskowej ilości kilometrów do przejścia. Miej na uwadze pogodę. Przygotuj się na wypadek deszczu, spakuj przynajmniej dodatkową parę skarpetek.
 • jeśli już mowa o deszczu – mały parasol, ale taki bez ostrych zakończeń a najlepiej kurtka lub jeszcze lepiej lekki płaszcz przeciwdeszczowy, sprawdzą się idealnie w razie nagłej zmiany pogody. Kilka foliowych torebek, którymi osłonisz aparat lub kamerę również się przyda. Zawsze możesz zebrać do nich swoje śmieci, gdyby pogoda jednak dopisała.
 • weź zatyczki do uszu.
Pokazy mogą być bardzo głośne! I to od warkotu silników tłokowych jak i odrzutowego wycia Su-22! Czasem wrażenia dźwiękowe są tak silne, że czujemy wibracje w żołądku!. Zatyczki są niezbędne zwłaszcza dla najmłodszych fanów Pokazów.
 • sprawdź prognozę pogody, ale nie rezygnuj z Pokazów z powodu małego deszczu lub porannej mgły. Pokazy odbywają się mimo takich niespodzianek, jak przelotne deszcze czy mgła lub pełne zachmurzenie. Możesz więc spakować parasol, który równie dobrze może chronić cię przed słońcem, jakieś przeciwdeszczowe ciuchy i śmiało ruszyć na Air Show.
 • zostaw zbędny sprzęt w domu.
 Najlepiej na Pokazach sprawdzą się: małe, rozkładane krzesełko, karimata lub koc, lornetka, aparat bądź kamera. Zakazane są: baloniki lżejsze od powietrza, szkło, alkohol, noże, broń, materiały wybuchowe etc. Generalnie to, czego nie możesz wziąć na lotnisko, w podróż samolotem jest również niedozwolone na lotnisku podczas AIR SHOW.
 • uszczuplij portfel. Wyjmij z niego wszelkie zbędne dokumenty. Bilet, dowód osobisty, ewentualnie prawo jazdy i trochę gotówki w zupełności wystarczą. W razie zguby, boli mniej.

 

PORADY:

 • przyjedź wcześniej. Jeśli chcesz zrobić piękne zdjęcia samolotom na wystawie statycznej
 przyjedź, jak tylko otworzą się bramy lotniska. Unikniesz tłumów ludzi wchodzących ci w obiektyw. Wielu fotografów czeka również do końca Pokazów, aby złapać miękkie światło.
 • przygotuj się merytorycznie. Poszukaj materiałów informacyjnych na naszej stronie internetowej, mapek, planów, programu pokazów. Wydrukuj lub ściągnij na swojego smartfona – bądź przygotowany, to znacznie ułatwia i umila czas spędzony na Pokazach.
 • ustal z rodziną lub towarzyszami wyjazdu miejsce spotkania w razie rozdzielenia się - to nieoficjalne znane tylko dla Was, w tych ogólnodostępnych mogą być tłumy.
 • pamiętaj, że telefony komórkowe z racji przeciążenia sieci mogą po prostu nie działać.
 • gdy twoje dziecko zniknie – po pierwsze nie panikuj! Mamy Punkt Zagubionego Dziecka, komentatorzy Pokazów regularnie ogłaszają imiona małych, zagubionych pociech. Dobrze jeśli nauczysz też swojego maluszka śmiało mówić OSOBOM UMUNUDUROWANYM jak ma na imię, jak nazywają się jego rodzice a najlepiej w jego kieszeni umieść swój numer kontaktowy.
 • jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy – pracownicy Punktów Informacyjnych lub Wolontariusze Biura Organizacyjnego z chęcią pomogą rozwiązać twój problem.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

 • Służby Porządkowe pracują dla naszego i Waszego bezpieczeństwa - wykonuj ich polecenia.
 • reaguj na niewłaściwe zachowanie, ale nie agresją! Bądź czujny, zgłaszaj Służbom niebezpieczeństwo oraz wszelkie sytuacje zagrażające uczestnikom. Ktoś spożywa alkohol, jest agresywny? Nie bądź obojętny! Wszyscy chcemy bawić się dobrze na AIR SHOW!
 • nie dotykaj samolotów czy sprzętu bez zgody personelu obsługującego.
 • zwięrzęta – koniecznie zostaw w domu!
 • nie śmieć! Wszelkie małe, latające obiekty to ogromne zagrożenie dla samolotów! Wszystko wyrzucaj do koszy na śmieci, które specjalnie ustawimy gęsto.

 

Pomagaj! Widzisz kogoś w potrzebie? Podejdź, zaoferuj pomoc, zgłoś Służbom Porządkowym.

 

ZDECYDOWANIE POLECAMY:

Śmiało rozmawiaj z pilotami, pracownikami obsługi technicznej samolotów.

Zadawaj pytania – zapewniamy, każdy z ogromną chęcią odpowie na nurtujące cię kwestie, opowie kilka ciekawostek, historii, zrobi sobie z tobą selfie!

Zwiedzaj! Przejdź się po "statyce", sprawdź przygotowaną przez nas check-listę statków powietrznych prezentowanych na wystawie statycznej – nie pomiń żadnej z zaplanowanych przez nas atrakcji!

Rób zdjęcia, nagrywaj filmy! Rejestruj wspomnienia! Możesz się nimi podzielić na naszym Facebooku, jest on tworzony dla Ciebie ale i przez Ciebie! #AIRSHOW2017

 

Najważniejsze na Pokazach to: uśmiech, dobry nastrój i pozytywne nastawienie!
AIR SHOW to festiwal wspaniałych lotniczych emocji. Czerp radość i baw się dobrze!

 

Zapraszamy!

 

 

 

opracowanie: Monika Hryniewicz

‹‹ cofnij